Od wielu lat dostrzegamy, że kilimat w naszym kraju się zmienia. Coraz więcej ciepłych dni, coraz więcej słońca w lecie. Jak wiemy, im większy ukrop tym bardziej większe staje się pragnienie posiadania własnego basenu ogrodowego. Zanim jednak podejmiemy decyzję o budowie basenu w swoim ogrodzie musimy sprawdzić, które miejsce w ogrodzie jest najbardziej wskazane pod budowę basenu, tj. gdzie go umieścić oraz z jakiego materiału ma być wykonany. Bardzo ważną kwestią w tym momencie staje się wielkość basenu. Czy wybrać duży, czy mały ? Pamiętajmy, że jesteśmy uzależnieni od wielkości działki oraz funduszy.
Zanim podejmiemy decyzję o tak ważnej inwestycji, jaką jest budowa basenu, należy rozważyć wszystkie plusy i minusy.
Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach zaczynając inwestycję basenową:
-
basen powinien znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie, dzięki temu woda będzie szybciej ciepła i my będziemy mieli komfort kąpieli
-
nie usytułowuj basenu pod drzewami, gdyż opadające liście będą zanieczyszczać wodę w basenie
-
basen powinien być wybudowany jak najbliżej domu, ponieważ koszy podłączenia instalacji są znacznie niższe.
Jeżeli decyzja o miejscu budowy basenu ogrodowego zostanie już podjęta, nie zapomnij sprawdzić poziomu wód gruntowych. Jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli poziom ten będzie za wysoki, basen będzie musiał być usytuowany na powierzchni terenu lub zagłębiony tylko częściowo. Jeżeli tego nie zrobimy, to podnoszący się poziom wód wiosną czy jesienią spowoduje wypieranie z ziemi basenu, przede wszystkim opróżnionego z wody.
Przechodząc dalej, zadajmy sobie pytanie, jaka wielkość basenu jest najdogodniejsza?
Należy pamiętać, że im większy basen tym większa jest jego cena. Jednakże to nie jest wszystko. Nasze koszta dopiero się zaczynają. Basen musi być wyposażony w system filtrujący aby woda była czysta oraz należy pamiętać o systematycznym dezynfekowaniu wody, tak aby nie wytwarzały się w niej glony, czy inne bakterie. Do tego wszystkiego dochodzą również rachunki za energię, wodę oraz chemię basenową, które zależą od wielkości basenu. Ważną kwestią jest również poświęcenie swojego czasu na czyszczenie basenu, tj. jego odkurzanie, oczyszczanie ścian i dna, zbieranie zanieczyszczenie unoszących się na tafli wody.
Pamiętajmy, że jeżeli będziemy skrupulatnie czyścić basen i regularni dozować chemię basenową woda w basenie nie będzie musiała być często wymieniana. Co się z tym wiąże ? Mniejsze rachunki za wodę.
Najpopularniejsze niecki basenowe dla domków jednorodzinnych to baseny o wymiarach od 5mx3m i 1,5 m głębokości do 7mx3,5m i 1,5 m głębokości. Są to najbardziej chodliwe niecki basenowe. Jednakże, jeżeli chcemy basen o większych rozmiarach to wachlarz wyboru jest szeroki.
Z jakiego materiału wybudować nieckę basenową ?
Mamy tu szeroki wybór, gdyż produkowane są niecki z betonu, blachy, żywicy czy nawet w systemie szwedzkim. Ten wybór należy tylko i wyłącznie od potrzeb inwestora. Niecki z blachy stalowej osłoniętej PCW są dostępne w kształtach koła, ósemki czy owalne. Na budowie złącza się elementy w całość śrubami bądź montuje blachy ze sobą . Płyta dna jest wykonana z betonu albo piasku czy żwiru. Niecki betonowe są bardzo trwałe. Produkowane są w rozmaitych kształtach i rozmiarach, od życzeń inwestora. Najpopularniejsze jednak do domków jednorodzinnych są niecki basenowe wykonane z żywic poliestrowych, które wzmacniane są włóknem szklanym. Niecka wykonana jest w jednym elemencie za pomocą specjalnej formy. Kształty i rozmiary tych niecek są rozmaite. Niecki w systemie szwedzkim to szkielet wykonany w drewnie i wzmocniony blachami metalowymi. Wewnątrz wykończony jest sklejką, która nie przepuszcza wody. Dno natomiast to wylewka betonowa.
Czym wykończyć basen?
Wygląd basenu zależy od jego wykończenia. Niecki basenowe wykonane z betonu wykończone są zazwyczaj płytkami ceramicznymi, które muszą być odporne na chemię basenową, mróz czy wodoodporne. Należy również pamiętać, że przy brzegu powinny znaleźć się płytki antypoślizgowe dla większego bezpieczeństwa kąpiących się. Niecka wykonana z żywic poliestrowych najczęściej wykończona jest przy brzegu kamieniem brzegowym, który dostępny jest w różnych kształtach i kolorach.