Dlaczego zadaszenie basenowe?

Dla Państwa większej pewności, poniżej wyróżniliśmy powody, dla których powinniśmy zainwestować w zadaszenie basenowe. Sezon kąpielowy zostaje przedłużony do 6 miesięcy Przy basenach ogrzewanych i akumulujących ciepło kąpiel odbywa się przez cały rok, dla reszty do początków zimy Oszczędność energii, poprzez dogrzewanie wody promieniami słonecznymi które kumulowane są pomiędzy taflą wody a zadaszeniem Ograniczenie wychładzania

Baseny poliestrowe

Baseny poliestrowe to nowoczesna technologia, która obecnie jest używana w konstrukcji basenu ogrodowego. Nieckę basenową klienci otrzymują już jako wykonany produkt. Kolejne fazy instalacji i montażu niecki basenowej nie są złożone, są szybkie i nie wymagają skomplikowanych prac budowlanych. Głównymi zaletami jakimi cechują się baseny poliestrowe jest to, że są zadziwiająco praktyczne, oraz łatwe i
Koniecznym jest aby woda w basenie ogrodowym była systematycznie filtrowana, gdyż nie chcemy aby stała się szybko brudna i mętna. Nasze prace i wysiłki związane z oczyszczaniem wody basenowej nie zawsze dadzą efekty jakich byśmy oczekiwali. Dlatego też użycie filtracji w przydomowych basenach jest bardzo ważne, nie tylko ze względów na czystość wody ale również

Aqua ZUMBA

Jeden z najnowszych trendów dziedziny fitnessu, czyli połączenie zumby z aqua aerobikiem. Poznajmy razem nowy wymiar zumby. Kolejne urozmaicenie posiadania własnego basenu, a mianowicie możliwość rozwijania i praktykowania nowych trendów w dziedzinie sportu. Jak wiemy zumba to połączenie fitnessu z tańcem, natomiast dodano jej nowy wymiar a mianowicie – wodę. Obecnie w Polsce jest wielu

FAQ

OWłasny basen ogrodowy to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych.
Jednak często nie wiadomo jak zacząć jego budowę i na co zwracać uwagę.
Oto kilka prostych porad i wskazówek:
 

pytanieW którym miejscu umieścić basen?
Wiele osób nie wie o tym, iż od umiejscowienia zbiornika kąpielowego zależy grunt i jego nośność,
rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.  Szczególnie należy wziąć te zależne pod uwagę…

czytaj dalej


pytanie Jaki rozmiar basenu wybrać?
Jeżeli nie jesteście Państwo zawodowymi pływakami to prawdopodobnie zadowoli Państwa zbiornik
o wymiarach do 8 metrów długości…
czytaj dalej

pytanie  Jaka głębokość basenu kąpielowego?
Przy wyborze głębokości zbiornika należy wziąć pod uwagę kolejny atrybut jego użytkowania.
Jeżeli w gospodarstwie domowym są małe dzieci i basen ma być bardziej do rekreacji niż zawodowego pływania to wystarcza 1,40m. Najbardziej popularną głębokością basenów jest 1,50m. Jednak posiadamy również płytsze zbiorniki np. 1,10m 1,25m
czytaj dalej

pytanie Jaki kształt basenu poliestrowego?
Basen i jego kształt to indywidualna sprawa każdego inwestora. Najbardziej popularne są baseny
prostokątne ze schodkami półokrągłymi. Należy pamiętać…
czytaj dalej

pytanie Z czego zrobione są baseny poliestrowe ?
Baseny kąpielowe firmy Novopool wykonane są z nienasyconych żywic poliestrowych pokryte odporną powłoką żelkotu. Powłoka ta odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV oraz działanie środków chemicznych typu chlor czy sól…
czytaj dalej

pytanie Jakiej wielkości powinien być wykop pod basen ?
Wykop należy wykonać w formie prostokąta ,większy po 50 cm z każdej strony od rozmiaru basenu. Głębokość wykopu powinna uwzględnić basen, styropian i wylewkę.
czytaj dalej

pytanie Czy płyta denna powinna być pod basenem ?
Płytę betonową o grubości 10-15cm /betonB20/ należy umieścić na dnie wykopu. Płyta powinna być wykonana w rozmiarze basenu…
czytaj dalej

pytanie Czy baseny NOVOPOOL są ocielane?
Baseny firmy Novopool są ocieplone pianką PUR. Warstwa pianki poliuretanowej tworzy warstwę termoizolacyjną zabezpieczając wodę w basenie przed utratą temperatury. 1 cm ocieplenia pianką PUR jest równe…
czytaj dalej


pytanie Jak wygląda rozładunek basenu ?
Organizacja rozładunku basenu leży po stronie klienta. Do rozładunku należy zamówić dźwig o właściwej nośności i wysięgu. Basen podnoszony jest za pomocą 4 pasów. Każdy basen posiada uchwyty…
czytaj dalej


pytanie Ile wynosi czas dostawy basenu ogrodowego?
Czas realizacji zamówienia i dostawy basenu wynosi 10-14 dni. Jest on uzgadniany indywidualnie z każdym klientem…
czytaj dalej


pytanie Jak zabezpieczyć basen na zimę ?
 Przygotowując basen do zimy zalecamy pozostawić wodę w niecce. Powinno się zamknąć dysze w basenie, wypompować wodę z instalacji filtracyjnej i grzewczej oraz odłączyć pompę lub spuścić wodę poniżej dysz. Pozostawienie wody jest istotne…
 czytaj dalej


pytanie Jak wsypać piasek do filtra ?
Złoże pisakowe wsypujemy do filtra zaczynając od spodu najgrubszą granulacją a kończąc u góry najdrobniejszą. Do zasypania piasku najczęściej pomocna jest specjalna zaślepka od producenta filtra…
czytaj dalej


 pytanie Gdzie umieścić filtrację basenową?
Aby system filtracyjny spełniał jak najlepiej swoje zadanie, należy umieścić go w pobliżu basenu. Najlepszym miejscem na filtrację są : gotowy zbiornik filtracyjny lub też pomieszczenie gospodarcze, garaż, piwnica /będących w sąsiedztwie basenu/ lub maszynownia wymurowana na przedłużeniu płyty dennej przy basenie. Należy pamiętać aby obsługa filtra…
czytaj dalej

 
ABC basenu
Poniższe informacje pomogą Państwu utrzymać wodę w basenie, krystalicznie czystą oraz pozbawioną wszystkich niepożądanych mikroorganizmów.
W pierwszym rzędzie proszę sobie uświadomić, ze środki przeznaczone do uzdatniania wody w basenach są chemikaliami, które w skoncentrowanej formie mogą zaszkodzić zdrowiu.
Z tego powodu prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
• środki przechowywać w oryginalnych opakowaniach w suchym pomieszczeniu i chronić przed dziećmi.
• w żadnym wypadku bezpośrednio, bez rozcieńczania, nie mieszać dwóch różnych środków chemicznych, w następstwie może dojść do pożaru, wybuchu albo uwolnienia trującego gazu.
• zawsze stosować się do instrukcji zawartych na etykietkach produktów.
Jak postępować z basenem PRZED SEZONEM?
Na wiosnę przed sezonem kąpielowym trzeba basen wyczyścić, wyłowić liście i inne niepożądane przedmioty (za pomocą odkurzaczy basenowych bądź siatek basenowych). Ścianki basenu wyczyścić środkami przeznaczonymi do tego celu: Randrani A żel albo Randrani S żel. Następnie napuścić wodę i przystąpić do chemicznego jej uzdatniania.
Krok Pierwszy
Pierwszym krokiem tego procesu jest korekcja pH. Dokonujemy tego za pomocą środków pH minus lub pH plus w zależności od reakcji wody.
Wymagana wartość pH w basenach komunalnych wynosi od 7,0 do 7,4 i taka sama wartość jest zalecana w basenach rodzinnych. Jest to bardzo ważne z następujących powodów:
• jeżeli wartość pH jest wyższa od 7,4 obniża to proporcjonalnie działanie środków dezynfekcyjnych -im wyższe pH tym więcej trzeba dodać do wody chloru lub innego środka dezynfekcyjnego by otrzymać ten sam bakteriobójczy efekt.
• tak samo jest w wypadku rozmnażania się glonów, im wyższe pH tym lepiej im się powodzi i tym więcej środków do uzdatniania potrzeba żeby wodzie przywrócić pierwotną czystość i przejrzystość.
• jeżeli wartość pH jest niższa od 7,0 dochodzi do korozji metalowych części basenów: przede wszystkim drabinek ze stali nierdzewnej.
• dochodzi także do reakcji ze spoinami
• osoby z wrażliwą skórą mogą mieć problemy (podrażnienia i zaczerwienienia, reakcje alergiczne) jeżeli pH wody jest niższe od 7,0 lub wyższe od 7,4.
Uwaga: Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami (fotometr) Tylko właściwy poziom pH wody gwarantuje skuteczne działanie środków do pielęgnacji wody w basenach!
Krok Drugi
Kiedy mamy już wartość pH na właściwym poziomie, przystępujemy do następnego etapu, którym jest zabezpieczenie wody przeciwko rozmnażaniu się glonów. Do tego celu używamy środka Algen, bądź mocniejszej jego wersji – Algen super. Odmierzoną według instrukcji na etykietce ilość środka wlewamy do skimmera przy włączonej cyrkulacji wody.
Krok Trzeci
Kolejnym krokiem jest koagulacja mikroskopijnych zanieczyszczeń wznoszących się w wodzie. Do tego celu używamy środka Superkalgu (lub Flockfix wkład). Odmierzoną ilość środka wlewamy do konewki, dopełniamy wodą i tak przygotowany roztwór rozprowadzamy na całą powierzchnię wody (Flockfix wkład -włożyć do dozownika 1 wkład na każde 40 – 50 m3 wody). Następnie powinniśmy włączyć obieg wody i filtrować do czasu kiedy woda staje się krystalicznie czysta. Część zanieczyszczeń która opadnie na dno usuwamy za pomocą podwodnego odkurzacza.
Krok czwarty
Ostatnią fazą uzdatniania jest dezynfekcja wody basenowej. Do tego celu używamy szybko rozpuszczalnych środków zawierających chlor – chlorowy granulat Chemochlor T granulat 65, bądź szybko rozpuszczalnych tabletek Chemochlor szybki tabletki o wadze 20 g w ilościach podanych na etykietkach tych środków. Tabletki wkładamy do skimmera lub dozownika (pływaka), przy włączonej cyrkulacji, natomiast granulat rozpuszczamy w wiaderku i otrzymany roztwór wlewamy do skimmera.
Metoda tlenowa:
Mimo znakomitych właściwości chloru wiele osób narzeka na jego przykrą woń podczas kąpieli lub po prostu na podrażnienie oczu czy wysuszanie skóry. Firma Bassau oferuje środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Są one równie skuteczne jak chlor i gwarantują równie wysoki poziom higieny wody, przy czym są neutralne dla skóry i włosów człowieka, a woda pozostaje bezwonna. Zastosowanie Aqua T 3003 płynny lub Aktywny tlen tabletki 200g (20g) pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wody.
Uwaga! Tabletek ani granulatu nie wrzucamy bezpośrednio do basenu, materiał z którego jest wykonany basen (plastyk, folia) ulegnie odbarwieniu w bezpośrednim kontakcie.
Tym samym zakończyliśmy wstępne uzdatnianie wody w basenie. Pompę filtra zostawiamy włączoną aż do czasu kiedy woda stanie się krystalicznie czysta a ilość chloru w wodzie opadnie do wartości 0,5 mg/litr. W tym momencie woda w basenie jest przygotowana do kąpieli.
Teraz będzie trzeba wodę utrzymywać tak, żeby z powodu zewnętrznych wpływów (opady atmosferyczne, opady pyłów i innych zanieczyszczeń, zanieczyszczenia wniesione przez kąpiących się) jakość wody nie obniżała się.
Z tego powodu bardzo ważna jest filtracja i mierzenie jakości wody.
Do tego celu służy bardzo prosty w obsłudze przyrząd do mierzenia wartości pH i ilości chloru lub tlenu w wodzie – Fotometr.
Jak postępować z basenem W SEZONIE ?
Przypominamy, ze wartość pH powinna być utrzymywana w granicach od 7,0 do 7,4, a ilość chloru w wodzie powinna wynosić od 0,3 do 0,6 mg na litr. Mniejsza ilość pozwala rozmnażać się glonom i drobnoustrojom, przekroczenie górnej granicy może u niektórych osób wywołać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.
Do utrzymywania potrzebnej koncentracji chloru używamy powoli rozpuszczających się tabletek chloru Chemochlor T 200 g albo 20g. Środki te aplikujemy za pomocą specjalnych dozowników zwanych pływakami albo wkładamy je do skimmera.
Metoda tlenowa -zastosowanie Aqua T 3003 płynny lub Aktywny tlen tabletki 200g (20g) wg informacji na etykiecie
Konieczne jest także dozowanie do wody środka przeciwko glonom Algen albo Algen Super oraz środka do oczyszczania wody z drobnych koloidowych zanieczyszczeń Superkalgu (lub Flofix wkład) w ilościach podanych na etykietkach.
Uwaga: Dawki związków chloru są podawane na etykietkach w przybliżeniu, zawsze trzeba się kierować wynikami pomiarów uzyskanymi za pomocą fotometru.
Następne zalecenia:
Oprócz uzdatniania wody filtracją oraz środkami chemicznymi trzeba basen czyścić mechanicznie. Do tego celu służą podwodne odkurzacze, specjalne szczotki oraz siatki do łowienia różnych zanieczyszczeń pływających na powierzchni albo opadniętych na dno.
Po pewnym czasie na linii wody może utworzyć się warstwa tłustego zanieczyszczenia. Do jego usunięcia są przeznaczone środki Randrani Super, Randrani A żel albo Randrani S żel.
Czas działania pompy i filtra:
Zwykle wystarczy włączać pompę 2 razy dziennie, czas działania od 2 do 4 godzin w zależności od wielkości basenu, stopnia zanieczyszczenia i wydajności pompy. W okresie długotrwałych upałów zaleca się czas pracy filtra i pompy wydłużyć dwukrotnie.
Żeby osiągnąć długotrwały efekt czystości wody zaleca się co 2 albo 3 tygodnie wodę przechlorować tzw. szokiem. Dzięki temu procesowi dochodzi do likwidacji drobnoustrojów, które przywykły do zwykłych koncentracji chloru. Dawkę chloru należy użyć w takiej ilości jak przy przygotowaniu basenu na wiosnę. Koncentracja chloru powinna być w granicach od 2 do 3 mg na litr wody. Chlorowy szok przeprowadzić za pomocą Chemochlor szybkie tabletki albo za pomocą Chemochlor T granulat 65 najlepiej wieczorem. Kąpiel jest dozwolona dopiero wtedy, gdy ilość chloru opadnie do poziomu 0,6 mg/l lub niżej. Proces utleniania chloru można przyspieszyć dodaniem środka Antychlor wg. instrukcji.
Co zrobić, kiedy woda zzielenieje pod wpływem rozmnożenia się glonów?
• najpierw należy zmierzyć wartość pH, przy wartości powyższej 7,4 zaleca się jej obniżenie na 7,0.
• Do wody dodać środek Algen super w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu
• Dodać do wody szybie tabletki chloru albo chlorowy granulat w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu albo przy przechlorowaniu szokiem
• Filtrować bez przerwy aż do uzyskania krystalicznie czystej wody.
Jak duży basen powinniśmy wybrać?
Do mniejszych pomieszczeń zalecamy baseny o wielkości do 6 x 3 m i o głębokości 1,2 m, które również są przyjemnie niedrogie.
Idealny średni basen to 8 x 4 m o głębokość 1,5 m – przestronny i komfortowy dla większej rodziny, który zaskoczy wspaniałą relacją wartości użytkowej i ceny.
Dla bardziej wymagającego i częstego użytkowania wskazane są baseny w rozmiarach: długość powyżej 9 m, szerokość ponad 4 m. Takie baseny prezentują się nader luksusowo w zestawie z płytkami basenowymi w wypadku basenów zewnętrznych lub też z rynną przelewową i w pełni automatycznym sterowaniem w wypadku basenów wewnętrznych.
Gdzie umieścić basen?
Miejsce na basen trzeba wybierać z rozwagą, poźniejsze zmiany nie będą już możliwe. Baseny zewnętrzne powinny zostać usytuowane w słonecznym miejscu, gdzie bez problemów wykorzystać można promieniowanie słoneczne, staraj się więc basen umiejscowić tak, by słońce ogrzewało go przez większość dnia. Nie zapomnij również o strefach wypoczynku obok basenu.
Podczas planowania miejsca pod basen należy pamiętać również o ewentualnym dodatkowym montażu zadaszenia i trzeba zostawić miejsce pod montaż szyn zadaszenia.
Czy trudno utrzymywać basen?
Prawidłowe utrzymywanie basenu na pewno odbije się na żywotności urządzeń. Nasze baseny jednak nie są trudne w utrzymaniu, łatwo poradzisz sobie z tym sam, na dodatek nie będzie kosztowało cię ono dużo czasu. Dwa lub trzy razy na tydzień sprawdzisz wartość pH oraz dezynfekcji, raz na tydzień basen oczyszcisz odkurzaczem.
Koszty eksploatacji basenu?
Zależne są zawsze od sposobu uzdatniania wody oraz ewentualnego zadaszenia basenu. W wypadku najczęściej stosowanej metody utrzymywania wody – chlorowania, koszty jednego sezonu dla basenu 6 x 3 x 1,2 m wynoszą coś około 260 PLN.

  • Dlaczego zadaszenie basenowe?

    Dla Państwa większej pewności, poniżej wyróżniliśmy powody, dla których powinniśmy zainwestować...

  • Baseny poliestrowe

    Baseny poliestrowe to nowoczesna technologia, która obecnie jest używana w konstrukcji basenu o...

TOP

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close